Nga e hëna komuna e madhe pritet t’ia nis mësimit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Nga e hëna komuna e madhe pritet t’ia nis mësimit

20:08 | 24 Janar 2019

Po kalon edhe java e dytë dhe greva në arsim nuk ka shenja se do të ndërpritet.

Drejtori i Arsimit në Prizren, Skënder Susuri, shpreson se të hënën do të rifillojë procesi mësimor në këtë qytet.

“Ka lëvizje pozitive që të hënën të rifillojë procesi mësimor në Prizren”, tha Susuri për ‘RTVB’.

Ai, tregon se për fillimin e procesit mësimor janë të interesuar edhe disa mësimdhënës dhe Këshillat e prindërve.

“I kam nënshkrimet të Këshillave të prindërve dhe të një numri të mësimdhënësve të cilët kërkojnë fillimin e procesit mësimor”, ka thënë Susuri.

Ndërkaq, greva e mësimdhënësve në shkolla, ka hyrë në javën e dytë edhe në Prizren.
Ata kanë refuzuar ofertën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për rritjen e pagave.

Drejtori Susuri tha se të gjithë mbështesin kërkesën e mësimdhënësve për pagat, por jo edhe për formën e protestës.

“Edhe unë do të dal bashkë me mësimdhënësit në protesta, por jo të mbesin fëmijët në shtëpi”.

Komento: