Nuk është Piatek, ja cilin lojtar të Milanit po e “qojnë në qiell” mediat – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Nuk është Piatek, ja cilin lojtar të Milanit po e “qojnë në qiell” mediat

17:14 | 23 Shkurt 2019

Në ndeshjen Milano-Empoli është ribashkuar mbrojtësi, Andrea Conti pas një viti e gjysmë.

Mbështetësja tërhoqi shumë, luftoi fort dhe i dha Samu Castillejo një asistim përcjell ORAinfo.

Kalvari i rikthimit të Rossonerëve më në fund ka mbaruar. Performanca e djeshme konfirmoi se lëndimet dhe frika janë tani prapa tij.

Rossonerët e blenë Contin nga Atanta për rreth 25 milionë në verën e vitit 2017.

Pas ndeshjeve të para në fillim të sezonit, lojtari u plagos rëndë në gju dhe pësoi një rikthim për një ndalesë totale të një viti të tërë.

Gennaro Gattuso dhe stafi i tij e kanë menaxhuar atë në mënyrë të patundur. Ata i dhanë disa raste disa herë duke rritur besimin dhe besimin tek ai. Ndër të tjera, ai gjithashtu u tregua i dobishëm në disa situata, si në rastin e Patrick Cutrone në Marassi kundër Sampdoria në raundin e dytë të Kupës së Italisë.

Dje ai u kthye në San Siro në Milano-Empoli përsëri me një asisitim.

Në Samu Castillejo, për golin e tretë. Por jo vetëm që të zbukurojë performancën e plotë të mbrojtjes , të vendosur nga Gattuso që nga minuta e parë.

Siç theksoi edhe ‘Gazzetta dello Sport’ këtë mëngjes, Conti gjithashtu i bindte të gjithë aspektet tjera. Ai u përball me të gjithë pa frikë dhe me guxim të madh. Dhe ky është një hap themelor për përmirësimin fizik dhe psikologjik të futbollistit. /ORAinfo/

Komento: