OBSH-ja e shpall emergjencë globale Lijën e Majmunëve – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

OBSH-ja e shpall emergjencë globale Lijën e Majmunëve

16:34 | 23 Korrik 2022

Lija e Majmunëve, OBSH-ja e shpall emergjencë globale.

Përhapja e lisë së majmunëve është shpallur një emergjencë globale shëndetësore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Ky është alarmi më i lartë që mund të lëshojë OBSH-ja dhe pason një rritje të rasteve në mbarë botën.

Ky vendim erdhi pas takimit të dytë të komitetit të urgjencës të OBSH-së për virusin, shkruan BBC.

Më shumë se 16,000 raste janë raportuar tani nga 75 vende, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Aktualisht ekzistojnë vetëm dy emergjenca të tjera të tilla shëndetësore – pandemia e koronavirusit dhe përpjekjet e vazhdueshme për të zhdukur poliomielitin.

Komento: