OBSH-ja ndez alarmin për një virus të ri me përmasa të frikshme – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

OBSH-ja ndez alarmin për një virus të ri me përmasa të frikshme

09:55 | 30 Nëntor 2020

OBSH-ja e lë pak COVID-19, ndez alarmin për një virus të ri me përmasa të frikshme.

Teksa po priten valë të tjera të pandemisë, Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka ndezur alarmin për një tjetër virus.

Virusi i ri, HIV, sipas OBSH-së po merr përmasa të frikshme dhe nuk po mund të kapet me kohë.

“Virusi HIV po rrezikon të përhapet më shumë së kurrë”, thuhet në komunikatë, duke theksuar se evidentimi i tij në një moment të mëvonshëm mund të mos jetë i kontrollueshëm dhe sa më vonë të zbulohet aq më shumë rrezikohet që personat që e kanë ta përhapin atë.

“Kjo është një shenjë që strategjitë e testimit në rajon, nuk po funksionojnë si duhet për të diagnostikuar herët HIV-in”, thuhet në komunikatën e OBSH-së.

Komento: