OBSH: Vendet e varfra pa vaksina, i morën të pasurit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

OBSH: Vendet e varfra pa vaksina, i morën të pasurit

22:36 | 08 Janar 2021

Në shumë vende të btës ka filluar vaksinimi kundër koronavirusit.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, OBSH, Tedros Adhanom Gebreyesus, ka deklaruar sot se ekziston një problem i qartë që vendet e varfra nuk po e marrin vaksinën kundër koronavirusit.

“Vendet e pasura i kanë marrë shumicën e porosive”, ka thënë Tedros gjatë një konference për media në Gjenevë.

Siç raporton BBC, ai u ka bërë thirrjeve vendeve dhe kompanive prodhuesve që të ndalen së arrituri marrëveshje bilaterale në llogari të projektit COVAX.

Ky projekt ka për qëllim t’ju sigurojë njerëzve në të gjitha anët e botës qasje në vaksinat, pavarësisht pasurisë që ato vende e kanë apo jo.

Komento: