Pa asnjë aktivitet Dita e Veteranit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pa asnjë aktivitet Dita e Veteranit

09:25 | 30 Dhjetor 2018

Sot është Dita e Veteranit, por institucionet e vendit nuk kanë organizuar asnjë aktivitet për këtë ditë.

Institucionet qendrore dhe organizatat e dala nga lufta e UÇK-së nuk kanë organizuar asnjë aktivitet për shënimin e Ditës së Veteranit.

Sipas Ligjit për veteranët e luftës së UÇK-së, Dita e Veteranit shënohet me 30 dhjetor, për të përkujtuar sakrificën, angazhimin dhe kontributin e veteranëve për sjelljen e lirisë dhe pavarësisë për popullin e Kosovës.

Përndryshe, më 30 dhjetor të vitit 1991 filloi përballja e familjes Jashari me forcat ushtarake serbe në Prekaz dhe nga kjo përballje filloi edhe rezistenca ushtarake e UÇK-së.

Komento: