Paguani me kredit kartelë? Keni kujdes nga këto mashtrime që mund t’iu bëhen – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Paguani me kredit kartelë? Keni kujdes nga këto mashtrime që mund t’iu bëhen

19:55 | 06 Qershor 2019

Shumë njerëz bien viktimë e kriminelëve të cilët i skanojnë kartelat e tyre të kreditit për të nxjerrë informata duke përdorur pajisje speciale (të rrejshme) për të vjedhë para.

Sot, edhe kur e përdorni kartelën në dyqane ose restorante, mund të bini në këtë grackë.

Ingenico, një prodhues i pajisjeve për skanimin e kartelave të kreditit, kohët e fundit ka publikuar disa këshilla se si të identifikoni një pajisje të rrejshme.

Për të gjithë ata që përdorin kartelën e kreditit për të bërë pagesa, ky informacion do të jetë shumë i dobishëm.

Një pajisje e rrejshme është dukshëm më e madhe se sa normalja

Gabime të vazhdueshme në operim

Pajisjet e rrejshme nganjëherë kanë probleme me shiritin e tyre magnetik kur skanojnë të dhëna. Kjo rezulton në më shumë gabime të operimit dhe në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson punën normale të pajisjes. Kështu që kushtoni vëmendje nëse pajisja funksionon më ngadalë se sa që duhet.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!