Pas dështimit, Kosova përsëri në Interpol – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pas dështimit, Kosova përsëri në Interpol

22:54 | 31 Janar 2019

Kosova pritet që përsëri të aplikojë për në INTERPOL.

Pas dështimit në anëtarësim në organizatën e INTERPOL-it, hiq më larg se nëntorin e kaluar, Kosova po provon sërish.

Në rivotimin e mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të Interpol-it e cila u mbajt në Dubai, Kosova ka marrë 68 vota pro, 51 kundër dhe 16 abstenime.

Por kjo nuk ndaloi Kosovën që të tërhiqet nga kërkesa për tu pranuar në INTERPOL.

Në disa emaile të cilat i ka siguruar Kallxo com thuhet se Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa dhe Kryeministri Ramush Haradinaj i kanë dërguar letër sekretarit të INTERPOL-it, Jürgen Stock, për aplikim të Kosovës në INTERPOL.

Për të tetën herë radhazi Kosova po tenton të hyjë në organizatën më të madhe të policisë në botë – INTERPOL.

Për tetë herë ajo dështoi për arsye të ndryshme.

Në lidhje me anëtarësimin e Kosovës në Interpol, këtë vit, është ndarë një buxhet të veçantë për të lobuar ekskluzivisht në lidhje me anëtarësimin në INTERPOL.

Komento: