Pas përplasjes Haxhiu-Sherifi, dështon mbledhja e komisionit për Legjislacion – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pas përplasjes Haxhiu-Sherifi, dështon mbledhja e komisionit për Legjislacion

16:17 | 29 Janar 2019

Nuk është mbajtur sot mbledhja e paraparë nga komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjensisë.

Në mesin e pikave aty u dha propozim nga deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa që të diskutohet për buxhetin e Kosovës.

Ky propozim nuk u përkrahë nga grupi i Vetëvendosjes dhe deputeti i Grupit Parlamentar të LDK-së Korab Sejdiu.

Ky kundërshtim nuk i pëlqeu deputetit të Nismës, Bilall Sherifit, i cili tha se kjo pjesë e të pakënaqurve nuk duan ta fusin diskutimin për buxhet në rend dite.

“Ajo që duhet të bëhet sot është të shkohet në rend dite dhe të votojmë për apo kundër ju jeni kundër për arsye të juaja por nuk është e rrugës që komisioni për legjislacion të mos ketë mendim për ligjin për buxhet për këtë vit”.

Ndërsa kryesuesja e këtij komisioni Albulena Haxhiu tha se ky është një qëndrim i opozitës dhe nuk ka nevojë për shqetësime.

Kurse Sherifi ia ktheu Haxhiut duke i thënë se ajo po bën propagandë me çështjen e diskutimit të buxhetit.

“Ti po ki qef me bë propagandë t’i thuash të gjitha gjërat për buxhetin, por nuk dëshiron ta futësh në rend dite. Deri tani asgjë përtej aspektit personal nuk fola”.

“Përderisa ju nuk po doni të merrni pjesë në çështjen e buxhetit ju nuk po ndaleni tek procedurat, por tek përmbajtja e këtij ligji. Askush nuk ua mohon të drejtën për të mos marr pjesë në votim”, raporton EO.

Haxhiu pas replikës së Sherifit i tha këtij të fundit që ekziston mundësia që vendi të shkojë në zgjedhje.

“Ndoshta shkojmë në zgjedhje ku e di”, tha Haxhiu.

Komento: