Pas rritjes së rasteve me koronavirus, IKSHPK vjen me një apel: Bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pas rritjes së rasteve me koronavirus, IKSHPK vjen me një apel: Bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni

12:58 | 05 Korrik 2022

IKSHPK apelon qytetarët: Bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni.

Në kohën kur në vend është shënuar rritje e rasteve me Covid-19, Instituti i Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, apelon qytetarët për vaksinim dhe bartje të maskave në ambiente të mbyllura.

IKSHPK thekson se pandemia nuk ka mbaruar akoma, prandaj “rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksininohen kundër COVID-19”.

Apeli i plotë:

Të nderuar qytetarë!

Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni!

Kosova shënon këtyre ditëve shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim.

Fatmirësisht nuk ka raste të vdekjeve nga kjo sëmundje.

Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia COVID-19 nuk ka mbaruar.

IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështërsi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen.

Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që vaksinohen, me dozën e parë ata që ende se kanë bërë këtë, kurse të tjerët me dozën e dytë dhe dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19.

MSh dhe IKSHPK rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksininohen kundër COVID-19.

Komento: