Patriku serb Irinej thotë se Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Patriku serb Irinej thotë se Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi

11:48 | 06 Shkurt 2019

Patriku serb Irinej thotë se Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi.

“Ndarja e Kosovës dhe kufijtë e rinj, për të cilat po flasin disa, për Kishën Ortodokse Serbe (KOS) dhe shumicën e popullsisë janë zgjidhje të papranueshme, meqë Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi”, i ka thënë agjencisë ruse “RIA Novosti” patriku serb Irinej, transmeton Koha. net

“Si njeriu kur ia nxjerrin zemrën, ai nuk është më njeri”, citohet të ketë thënë Irinej, i cili ndodhet për vizitë në Moskë.

Ai ka shtuar se qëndrimi i Serbisë dhe KOS-it është të respektohet plotësisht Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që “popullit shqiptar të sigurohet liria e plotë dhe autonomia, por që territori i Kosovës e Metohisë të mbetet brenda kufijve të Serbisë”.

Komento: