Për shkak të motit të ftohët dhe ngricave, mbyllen shkollat – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Për shkak të motit të ftohët dhe ngricave, mbyllen shkollat

16:13 | 07 Janar 2019

Temperaturat e ftohëta kanë kapluar Ballkanin, por edhe Evropën në përgjithësi.

Reshjet e borës prej disa ditësh dhe rënia e ndjeshme e temperaturave, ka shkaktuar një sërë problemesh si në lëvizjen e automjeteve, në furnizimin me energji elektrike të zonave malore në Shqipëri.

Burime bëjnë me dije se në Bashkinë Kukës ulja e temperaturave drastike deri në minus 9 gradë ka bërë që Drejtoria Arsimit të vendosë për reduktim të orëve të mësimit në qytetin e Kukësit, kurse në zonat e thella mësimi është pezulluar.

“Kjo ka bërë që në fshatrat Borje, Shishtavec, Kollovoz, Turaj, Buzmadhe etj., të mos zhvillohet procesi mesimor”, – bën të ditur Skënder Ahmeti, Drejtor Rajonal i Arsimit, shrkuan faxweb.al

Sipas tij në fshatrat e njësive të tjera si në Bushtricë, Kalis, Arrën dhe në shkolla të caktuara në pellgun e Kukësit mësimi është zhvilluar me orë të reduktuara.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!