Pesë transferet e Milanit në verë me kosto zero – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pesë transferet e Milanit në verë me kosto zero

16:25 | 24 Shkurt 2020

Dritarja e transferimit të janarit mund të ketë përfunduar, por vëmendja tashmë po kthehet në atë që Milan mund të bënte gjatë verës.

Me ekipin që kërkon aktualisht një mrekulli për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm, spekulimet janë të shumta se mund të ketë një revolucion tjetër të llojeve në klub pasi të përfundojë sezoni.

Konsensusi i përgjithshëm midis tifozëve aktualisht është se ka disa lojtarë të rinj të talentuar bazë për të ndërtuar pëlqimet e Gianluigi Donnarumma, Alessio Romagnoli, Theo Hernandez, Ismael Bennacer dhe Rafael Leao.

Sidoqoftë, aty ku skuadra mungon aktualisht është në përvojë dhe udhëheqje.

Me Elliott Management në dukje të vendosur për të siguruar një kthim në shpenzimet më të larta sa më pak para të jetë e mundur, këtu janë pesë lojtarët e ardhshëm falas që Milani thjesht duhet të provojë dhe nënshkruajë, përcjell ORAinfo

1. Thahet Mertens

Zlatan Ibrahimoviç ka më shumë gjasa të largohet këtë verë, përveç nëse është i bindur për një projekt që e bën të vlefshme të luajë derisa të jetë gati 40 vjeç, dhe nëse kjo ndodh, atëherë nuk ka gjasa që Milani të bëjë biznesin e tyre me lirë.

Nëse suedezi largohet, kuqezinjtë do të kenë nevojë shumë të mirë për një qendër sulmues, dhe Mertens nuk duhet të ketë nevojë për prezantim. Me 120 gola dhe 72 asistime në pak më shumë se 300 paraqitjet konkurruese për Napolin, është sulmuesi i përsosur për të çuar në vijë në epokën e pas-Ibrës.
Edhe pse ka konkurrencë nga Chelsea dhe Inter, Milani duhet të jetë në gjendje të vendos paga që do të kursente nga marrëveshja e Zlatan për ta bërë këtë punë. Krijimtaria dhe prania klinike që ofron 32-vjeçari mund të jenë jetike për të ndihmuar në plotësimin e një boshllëku të madh.

2. Thomas Meunier

Problemet e mbrojtjes në anën e djathtë te Milani këtë sezon janë të dokumentuara mirë, me Davide Calabria dhe Andrea Conti të cilët janë përcjell me shumë dëmtime.

Një veprim për Meunier do të shkonte në një farë mënyre për të adresuar atë: Meunier ka përvojë, ku me Paris Saint-Germain është bërë fitues serik brenda vendit, dhe ai ka grumbulluar 127 paraqitje për gjigantët e Ligue 1 në të gjitha garat.

Thomas Meunier, i konsideruar si një mbështetje gjithëpërfshirëse, 28-vjeçari ka mjaft vite të mira në rezervuar dhe do të ishte një aktualizim i menjëhershëm mbi secilën nga opsionet aktuale për momentin.

3. Nemanja Matic

Një fushë tjetër problematike për Diavolo për momentin është në mesfushë, veçanërisht zonat qendrore pasi dëmtimet ndaj Lucas Biglia dhe Rade Krunic e kanë lënë Stefano Pioli me absolutisht asnjë thellësi.

Duke folur për Biglia, Argjentinasi do të largohet falas në qershor dhe paga e tij e madhe do të jetë gjithashtu jashtë librave, kjo është arsyeja pse Milano duhet të shkojë për Matic, përvoja e të cilit me Manchester United duket se po afron.

31-vjeçari mund të formojë një çift të shkëlqyeshëm në mesfushë me Ismael Bennacer më energjik ose mund të sigurojë në të njëjtën mënyrë një mbulesë të shkëlqyeshme për Franck Kessie, dhe përvojat e Serbit në Premier League në klubet e tjera të mëdha do të ishin të mirëseardhura për Milanin.

4. Jan Vertonghen

Udhëheqja është një boshllëk i madh që ekziston në këtë klub për momentin, dhe nënshkrimi i Jan Vertonghen në një transferim të lirë në të vërtetë mund të bashkojë vrimat e shumta.
Para së gjithash, është i nevojshëm një partner më i përhershëm dhe i vendosur për Alessio Romagnoli – i cili ende po mëson. Përveç kësaj, dyshimet për të ardhmen e Simon Kjaer, Mateo Musacchio dhe Leo Duarte do të thotë se thellësia e qendrës së prapme gjithashtu ka të ngjarë të jetë një kërkesë e madhe.

Jan Vertonghen, në moshën 32 vjeç, belgu ka më shumë jetëgjatësi dhe ka të ngjarë të kërkojë një pagë më të ulët se Thiago Silva. Me mbi 300 paraqitje për Spurs dhe shumë përvojë të nivelit të lartë, Vertonghen ka të ngjarë të futet në formacionin startues.

5. Mario Gotze

Ndoshta më i diskutueshëm në këtë listë është Mario Gotze, i cili ka luajtur vetëm 13 ndeshje në ligë për Borussia Dortmund aktualisht këtë sezon.

Sidoqoftë, nëse skuadra do të ngjitet me një sistem 4-2-3-1 duke ecur përpara, ata në mënyrë ideale kanë nevojë për një azhurnim të Hakan Calhanoglu për të luajtur rolin e lojtarëve pasi turku nuk është mjaft i qëndrueshme sa i përket niveleve të performancës dhe sulmit të prodhimit.

Një fitues i mirëfilltë i Kupës së Botës (ai shënoi golin e vetëm në finalen e 2014), Gotze po gjykohet nga skuadrat e tjera të larta për një arsye. Ai ka 330 paraqitje të kombinuara për BVB dhe Bayern Munich – si dhe 81 gola dhe 85 asistime – dhe mbi 60 goditje në nivel ndërkombëtar.

Ai mund të jetë njeriu ideal për të zënë vendin prapa Ibrahimovic, ose një qendërsulmues i ri, megjithëse ka dyshime të kuptueshme për fitnesin e tij. /ORAinfo/

Komento: