Plani me tre pika i Elliott Managment, kështu pritet të rritet Milan – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Plani me tre pika i Elliott Managment, kështu pritet të rritet Milan

19:22 | 21 Janar 2021

Kishte disa dyshime rreth Elliott Management kur ata morën kontrollin e AC Milan dhe filluan të vendosnin vizionin e tyre, por do të ishte e drejtë të thuash që shumica – nëse jo të gjitha – janë zbehur.

Siç raporton MilanNeës, viti 2021 ka filluar në mënyrën më të mirë të mundshme për Rossonerët pasi ata kanë ruajtur epërsinë e tyre në tabelë në Serie A pas një viti 2020 në të cilin ata morën më shumë pikë të ligës se kushdo tjetër, përcjell ORAinfo.

Kanë kaluar dy vjet e gjysmë që kur Elliott mori drejtimin pas pronësisë katastrofike kineze që la fondin amerikan të shpëtonte një situatë të rëndë financiare.

Ata vendosën se mënyra më e mirë për ta bërë këtë ishte një plan me tre pika: të përqendroheshin te lojtarët e rinj, të ulnin faturën e pagave dhe si pasojë të bënin investime më të mëdha në periudhën afatmesme dhe afatgjatë.

Në parashikimet fillestare është paraparë që mund të duhen tre deri në pesë vjet që Milani të fillojë të shohë frytet e një projekti të tillë, por duket sikur klubi është në rrugën e duhur dhe përpara afatit.

Që nga vera e vitit 2019 menaxhmenti nuk ka humbur asnjë hap, duke arritur të korrigjojë problemet që lindën si zgjedhja e trajnerit kryesor – me Stefano Pioli pafundësisht më mirë se Marco Giampaolo – dhe ngritjen e cilësisë së skuadrës falë transferimeve të shkëlqyera në janarin e vitit 2020, përcjell ORAinfo.

Raporti shton se në javët e fundit Maldini dhe Massara kanë pasur karte blanche, sepse Elliott u beson atyre për të përzgjedhur nënshkrime të reja si Tonali, Hauge, Dalot dhe Brahim Diaz me përvojë të tillë si Mandzukic.

Ardhja e Ibrahimovic dhe Kjaer 12 muaj më parë ishte vendimtare për të gjithë rritjen e grupit, për të dhënë një shembull.

Përkundër mungesës së pjesëmarrjes në Ligën e Kampionëve, menaxhmenti ende arriti të blejë disa lojtarë premtues, të tillë si Bennacer, Theo Hernandez, Leao dhe Tonali.

Prandaj, shton MilanNeës, është logjike të imagjinohet se pas kthimit në garën më të lartë evropiane, Diavolo do të rritet më tej.

Ndërtimi i stadiumit të ri do të ndihmojë gjithashtu, dhe nëse Ivan Gazidis ka theksuar vazhdimisht se Milani është klubi italian me potencialin më të madh për rritje, duket se gjithçka po punon në drejtimin e duhur. /ORAinfo/

Komento: