Plasë skandali te Topi i Artë, ja si ka manipuluar FIFA me votat

20:29 | 07 Dhjetor 2018

Një raport i zbuluar nga IlBianconero thotë se një gazetar që kishte dhënë votën për Ballon D’ nuk ekziston dhe FIFA ka falsifikuar emrin dhe votat e tij përcjell ORAinfo.

Ballon D’or u fitua nga Luka Modriç, përpara Cristiano Ronaldos dhe Antoine Griezmann pasi votat e një gazetari nga çdo vend u morën parasysh për të vendosur fituesin.

Por duket sikur gazetari i cili thuhet të jetë nga Komori, nuk ekziston. Dikush i quajtur Abdou Baina kishte hedhur vota nga pala e vendit, por një fotograf që punon për të njëjtën gazetë që Baina po ‘punonte’ ka thënë se nuk ka një të ashtuquajtur Abdou Baina që punon për ta.

Fotografja Veprimou Abdou gjithashtu pohon se gazeta është mbyllur për gjashtë vitet e fundit.

Ai tha: “Unë jam i befasuar kur shoh se Albalad Comores ekziston ende.” Realiteti është se kjo gazetë është mbyllur për gati gjashtë vjet. Në këtë mjedis, nuk ka pasur kurrë një gazetar të quajtur Abdou Boina. ”

Kjo vjen pasi një gazetar nga Trinidadi dhe Tobago kishte thënë se votat e tij ishin falsifikuar./ORAinfo/

Komento: