Presidenti kërkon nga Qeveri të rritet paga për ushtarët e FSK-së – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Presidenti kërkon nga Qeveri të rritet paga për ushtarët e FSK-së

13:32 | 24 Dhjetor 2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaҫi ka një kërkesë nga Qeveria e Kosovës.

Thaçi ka thënë sot pas takimit me gjeneralin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama dhe me ushtarët e FSK-së se do të propozojë rritjen e pagës për ushtarët në mënyrë që të kenë një jetë dhe punë të dinjitetshme.

Thaçi pas drekës së përbashkët me ushtarët e FSK-së tha se shpreson që Qeveria e Kosovës do t’i përgjigjet pozitivisht kërkesës së tij.

“Pasi themeluam ushtrinë kemi një unanimitet të plotë të zhvillimit të Ushtrisë, të punës saj të mbarë, realizimit të misionit synimit kam vendosur si president i Kosovës t’i propozojë rritjen e pagës për ushtarët e FSK-së”, tha Thaçi.

Presidenti i vendit tha se ka besim të plotë të gjitha institucionet e vendit do të jenë të mobilizuar në këtë drejtim. Ai tha se pakoja e ligjeve për transformimin e FSK-së ende nuk ka shkuar në Presidencë, por në momentin që do të arrijë do ta nënshkruaj.

Thaçi ka folur edhe për periudhën sa ka qenë pjesëtar i UÇK-së, raporton Telegrafi.

“Ndihem shumë krenar që kam qenë ushtar i lirisë. Ajo periudhë më jep krenari dhe dinjitet për të vazhduar në misionin e ri, të fuqizimit të FSK-së”, tha ai, duke shtuar se Ushtria e Kosovës do t’i kontribuoj paqes kudo që kërkohet.

Ai tha se shpreson që në të ardhmen jo të largët, ushtari i Kosovës dhe i Serbisë t’i shërbëj së bahsku në misione paqësore në botë

Komento: