Protesta në Beograd, Vuçiq fajëson Kosovën – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Protesta në Beograd, Vuçiq fajëson Kosovën

15:22 | 10 Shkurt 2019

Këto ditë në Beograd kanë dalë në protest mijëra qytetarë serbë dhe presidenti I Serbisë, Aleksandër Vuçiq po e fajëson Kosovën.

“Mjafton t’i shohësh raportimet e mediave në Kosovës, dhe është e mjaftueshme të zbulosh se kush qëndron prapa atyre protestave, dhe kush e do rrëzimin tim, është shumë e qartë”,ka thënë presidenti serb, shkruan tanjug, tranmseton Gazeta Express.

Sipas presidentit serb mediat shqiptare kanë manipuluar edhe numrin e protestuesve.

Vuçiq thotë se është e rëndësishme të dihet se pse këto protesta janë organizuar në momentin që Prishtina e ka vendosur taksën.

Teksa ka folur për protestat e organizuara në veri të Kosovës kundër tij, Vuçiq u ka thurur lavde serbëve të kësaj pjese, duke përmendur numrin e vogël të protestuesve që kanë dalë.

“Pse nuk po protestojnë kundër taksës. Serbët në Kosovë janë më të mirët, dhe jam shumë i lumtur për këtë “, ka shtuar tutje Vuçiq.

Në Serbi ka disa muaj që janë duke u organizuar protesta kundër pushtetit të Aleksander Vuçiqit. Një nga kërkesat e protestuesve ka qenë edhe zbardhja e vrasjes së Oliver Ivanoviqit.

Komento: