Protesta të mëdha, kryeministri libanez detyrohet të jap dorëheqje – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Protesta të mëdha, kryeministri libanez detyrohet të jap dorëheqje

16:04 | 29 Tetor 2019

Kriza në vend ka detyruar kryeministrin e Libanit të jep dorëheqje.

Kryeministri i Libanit, Saad Hariri, njoftoi se ka dhënë dorëheqje pas protestave që kanë kapluar vendin gjatë dy javëve të kaluara.

Hariri tha se vendi kishte arritur në një pikë të bllokadës, dhe se kishte nevojë për një lëkundje, në mënyrë që të ndërpritet kriza.

Protestat filluan kundër planeve qeveritare për të vënë taksa në thirrjet e aplikacionit WhatsApp, por u zgjeruan shpejt duke kundërshtuar korrupsionin politik dhe krizën ekonomike. Sipas protestuesve, kryeministri manipuloi me premtime të vjetra dhe se ata nuk do të ndaleshin së qëndruari në rrugë derisa elita politike të dorëhiqet.

Libani ka një nga nivelet më të larta të borxhit në botë.

Protestat kanë bërë që gjatë 10 ditëve të mbyllen bankat, shkollat universitetet dhe shumë institucione tjera.

Hariri tha se ai do ta dërgonte dorëheqjen e tij, dhe atë të qeverisë tek presidenti, si dhe u bëri thirrje të gjithë libanezëve që të mbrojnë paqen qytetare.

Komento: