Pse Rugova nuk pranoi fillimisht të ishte kryetar i LDK-së? – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pse Rugova nuk pranoi fillimisht të ishte kryetar i LDK-së?

21:37 | 23 Dhjetor 2019

Fillimisht Rugova nuk kishte pranuar të ishte kryetar i LDK-së.

Njëri ndër themeluesit e LDK’së, Milazim Krasniqi, ka thënë se Ibrahim Rugova kishte hezitime që të ishte kryetar i LDK’së në kohën kur u formua ky subjekt.

LDK sot feston 30 vjetorin e themelimit të partisë, dhe figura e Ibrahim Rugovës konsiderohet ndër kryesorët në këtë subjekt. Por Krasniqi thotë se gjithçka mund të ishte ndryshe.

“Rugova fillimisht nuk pranoi të ishte kryetar i LDK’së”, ka thënë Krasniqi.

Por Krasniqi, së bashku me Jusuf Buxhovin, tregojnë se ishte roli i gjermanëve dhe amerikanëve ne themelimin e LDK’së që ndikoi në bindjen e Rugovës që të jepte nënshkrimin e tij në listën e themeluesve, dhe të zgjidhej si kryetar i parë i kësaj partie.

Komento: