Punë e kryer: Milan gjen trajnerin e ri, emër jo i njohur

08:29 | 03 Qershor 2019

Nëse asgjë nuk do të bëhet e habitshme, atëherë Marco Giampaolo do të jetë menaxher i ardhshëm i Milanit.

Duke qenë zgjedhja e drejtorit të kuqezinjve Paolo Maldini, ai është në pozitë pole për të marrë përsipër rosonerët pas Gattuso, i cili është interpretuar në shumë mënyra nga tifozët e kuqezinjve, përcjell ORAinfo.

Pas dështimit për të arritur në Ligën e Kampionëve, shumë veta po shpresonin që Milan të sillte një menaxher me përvojë, ndoshta edhe një shumë të njohur.

Megjithatë, me Conte që shkojë te Inter, dhe Sarri mundësisht të bashkohet me Juventusin, ata po vrapojnë nga opsionet, duke i sjellë ata prapa në realitet.

Në fakt, në mesin e menaxherëve në dispozicion, Milani ka bërë lëvizje konkrete vetëm për Giampaolo, të cilit duhet të jepet kredi për punën e tij me Sampdorian pavarësisht pozicionit të tyre në renditje.

Megjithatë, a është ai zgjedhja e duhur për Milanin?

Natyrisht, është e vështirë të thuhet, pasi një menaxher do të duhet të fillojë diku kur bëhet fjalë për klubet e mëdha.
Nga ana tjetër, përsëri, Milani është duke marrë një rrezik në frontin menaxherial, duke shpresuar për të gjetur njeriun e përsosur që do të ndikohet shumë nga lojtarët e rinj.

Drejtori i Milanit, Ivan Gazidis i ka ofruar Maldinit rolin e drejtorit teknik dhe një përgjigje duhet të arrijë të hënën.
Vetëm atëherë do të dimë nëse Giampaolo do të bashkohet apo jo, edhe pse mbërritja e tij duket e mundshme.

Duke parë mundësitë, ndonëse (si Di Francesco, Jardim dhe kështu me radhë), duhet të thuhet se Giampaolo nuk është shumë larg në atë listë, pasi ai sigurisht ka potencial për të zhvilluar një anë të madhe.

Në krahasim me eksperimentet e mëparshme të Milanit, mund të shpresojmë vetëm që ta shohin këtë, nëse ata me të vërtetë dëshirojnë të emulojnë klubet e tjera të suksesshme duke vendosur një bazë të fortë të re. /ORAinfo/

Komento: