Punë kryer! Te Milano po zbarkon yllin 35 milionësh

14:01 | 21 Janar 2019

Kryzstof Piatek është në prag të një transferimi te AC Milan.

Sulmuesi polak nuk do të shfaqë sot kundër skuadrës së tij të mundshme në të ardhmen dhe në vend të kësaj do të jetë në pritje të përfundimit të transferimit të tij në San Siro për të zëvendësuar Gonzalo Higuain në klub përcjell ORAinfo.

Ardhja e Piatek, siç është përmendur tashmë, është e lidhur ngushtë me të ardhmen e Gonzalo Higuain. Leonardo dhe Maldini kanë identifikuar sulmuesin, i cili ka shënuar 13 gola të Serie A pas bashkimit me Genoan verën e kaluar, si zëvendësim ideal i Argjentinasit në tregun e transferimeve të janarit.

Pas negociatave me Chelsea dhe Juventus për largimin e Higuain tek Stamford Bridge, Leonardo filloi negociatat me Genoa për transferimin e Polakun. Në fillim, pati bisedime për një lëvizje kredie, duke pasur parasysh vështirësitë e Milanit me rregullat e UEFA dhe Financial Fair Play.

Megjithatë, të premten e kaluar, përfaqësuesit e Genoa të kryesuar nga presidenti Preziosi takuan Leonardo, Maldini dhe Ivan Gazidis për të negociuar një marrëveshje, me të cilën marrëveshja ishte një lëvizje e përhershme për një tarifë prej rreth 35 milionë euro.

Piatek pritet të bëjë një hap të madh në aspektin e pagës. Në Luigi Ferraris, zbulesa polake fitoi 500 mijë euro në sezon. Ndërkohë, në Milano, ai do të nënshkruajë një kontratë pesëvjeçare me vlerë 2 milionë euro në sezon, katër herë më shumë./ORAinfo/

Komento: