Qeveria i përgjigjet kërkesës së Mogherinit për heqjen e taksës 100 %

17:45 | 10 Dhjetor 2018

Shefja për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini gjatë ditës i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që ta tërheq vendimin për taksën prej 100 % ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Por as kjo kërkesë nuk duket se nuk do të merret parasysh nga Qeveria ‘Haradinaj’.

Qëndrimi i Qeverisë së Kosovës nuk ka ndryshuar sa i përket vendimit për taksën 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja.

Kontaktuar së fundi nga Klan Kosova, nga zyra e Kryeministrit Ramush Haradinaj pavarësisht kërkesave të Federica Mogherinit, shefes për Politikë të Jashtme të Bashkimit Europian për të tërhequr vendimin e taksës, bënë me dije se taksa hiqet vetëm kur Kosova pranon njohje nga Serbia.

”Taksa hiqet në momentin kur kemi njohje nga Serbia dhe Kosova i ka argumentet e forta pse eshtë vendosur kjo taksë. Nuk është respektuar marrëveshja e CEFTA-s dhe e gjithë kjo është bërë në mbrojtje të sovranitetit dhe ekonomisë së vendit”, është thënë në përgjigjien e Qeverisë së Kosovës nën udhëheqjen e kryeministrit Ramush Haradinaj, njofton Klan Kosova.

Shefja për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini së fundi në një adresim publik i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që ta revokojë taksën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja.

Ajo ka thënë se iu takon Kosovës dhe Serbisë se si do të duket marrëveshja finale mes tyre por sipas saj, nuk do të pranohet kufi me linja etnik, njofton Klan Kosova.

Komento: