Rastet me koronavirus, izolohet ky qytet – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Rastet me koronavirus, izolohet ky qytet

17:58 | 07 Janar 2021

Izolohet qyteti për shkak të rasteve me koronavirus.

Autoritetet në kryeqytetin e provincës kineze të Hebei vendosën të mos lejojnë banorët të largohen nga vendi, në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, pasi një ditë më parë u raportua numri më i madh i rasteve të reja me Covid në 5 muaj.

Sipas buletinit të Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, provinca e Hebei regjistroi 52 të infektuar të tjerë me koronavirus nga 20 që ishin një ditë më parë.

Për këtë arsye, autoritetet e Shijiazhuang, që strehon 11 milionë persona vendosën të izolojnë qytetin dhe të ndalojnë grumbullimet për të ulur mundësitë e përhapjes së virusit. Gjithashtu nisi dhe një proces testimi.

Komento: