Renditja e UEFA, ky është ekipi në vend të parë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Renditja e UEFA, ky është ekipi në vend të parë

13:56 | 26 Dhjetor 2018

Pas përfundimit të fazës së Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës, ekipet italiane janë konfirmuar si protagonistë në garat evropiane.

Juventusi po shkëlqen, duke qenë skuadra më e mirë e Serie A .

Bianconerët janë në vendin e 5-të në përgjithësi me 120 mijë pikë, prapa Real Madridit që është i parë me 144 mijë pikë pastaj Bayernit, Barcelona dhe Atletico Madridit përcjell ORAinfo.

Roma është skuadra e dytë e vendosur në vendin e 12-të, por një hap larg nga dhjetë më të lartë: 79,000 pikë për Giallorossi, vetëm 7 mijë më pak se Arsenali në 10-të.

Klubi nga kryeqyteti ka fituar nëntë pozicione në një vit (21 në fund të sezonit të kaluar).

Napoli është në vendin e 16-të, një pozitë më e lartë se vitin e kaluar, ndërsa Fiorentina janë në vendin e 37-të, Lazio në 39-të (tre pozicione më të ulëta).

Kryevepër, megjithatë, është kërcimi i Interit: skuadra e Spalletti, pavarësisht eliminimit në fazën grupore të Ligës së Kampionëve, është në vendin e 55-të, duke fituar 30 vende në krahasim me sezonin e kaluar.

AC Milan ra nga pozita e 53-të në vendin e 76-të, për shkak të llogaritjes pesë-vjeçare nga dalja 2013/14./ORAinfo/

Komento: