Revolucion te Real Madridi, 500 milionë euro për Neymar, Pogba, Hazard… – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Revolucion te Real Madridi, 500 milionë euro për Neymar, Pogba, Hazard…

10:38 | 23 Prill 2019

Stadiumi i ri, marrëveshja e re me Adidasin, një Real Madrid i ri.

Los Blancos janë të gatshëm të shkëlqejnë edhe një herë në sezonin e ardhshëm pas një fushate zhgënjyese në Ligën e Kampionëve si dhe në garat vendase.

Pas aventurës së shkurtë të Lopetegui dhe Solari, Zinedine Zidane është kthyer në Santiago Bernabeu dhe është gati të fillojë një revolucion të madh në klub, me 500 milionë euro të disponueshëm për të shpenzuar në tregun e transferimit, përcjell ORAinfo.

Klubi do të duhet të mbijetojë, pasi Bernabeu i ri do të kushtojë 796.5 milionë euro (duke përfshirë interesin), i përhapur mbi 26 vjet.

Megjithatë, marrëveshja e re me Adidas sjell një total prej 1.6 miliard euro deri në vitin 2031 (120 milionë euro në sezon), kështu që paratë janë pa dyshim atje.

Për më tepër, për yjet e rinj të gatshëm për të hyrë, do të ketë lojtarë që largohen: Isco ka admirues në Premier Ligë dhe në Itali, Modricin është ende duke e ngacmuar Interi, Varane dëshiron të ndryshojë ambientin, për të mos përmendur Gareth Bale, i cili është pothuajse i sigurt për t’u larguar, si dhe Toni Kroos, i cili duket se është në fund të ciklit të tij në klub.

Por kush dëshiron Florentino Perez? Emri i parë është Eden Hazard. Lojtarti i Chelseas mendon se ai ka përfunduar përvojën e tij në Chelsea dhe, në moshën 28-vjeçare, mendon se ka ardhur koha për të marrë një hap tjetër në karrierën e tij.

Ai ka ëndërruar gjithmonë për Realin dhe ka ëndërruar gjithmonë për Zidane: çmimi do të ishte pak mbi 100 milionë euro.

Në mesfushë, Paul Pogba është emri më i nxehtë. Kontrata e tij me Manchester Unitedin skadon në vitin 2021 dhe ai nuk duket i gatshëm të rinovohet.

Bashkëpunimi me Zidane e tundon atë dhe për 150 milionë euro, ai mund të largohet nga United dhe të shkojë në Santiago Bernabeu.

Dhe nuk është tëra kjo. Ende mbetet nevoja për të mbushur jo vetëm hendekun e teknikut, pas largimit të Cristiano Ronaldos, prandaj Perez po punon për të sjellë Neymarin në Spanjë.

Nëse Mbappe është e pamundur, braziliani është pak më pak. Ish-njeriu i Barcelonës do të jetë i gatshëm të shkojë në Madrid, por është e nevojshme të bindë PSG-në në një operacion shumë kompleks.

Lojtarë të tjerë që vlerësohen nga Merengues janë Gundogan, në rrugën e tij nga qyteti si dhe Eriksen, i cili mund të largohet nga Tottenham: të dy po mbarojnë në vitin 2020, të dy të gatshëm për t’u larguar nga Premier League.

Në Bundesliga, ndërkohë, Luka Joviç është në shënjestër të plotësojë Karim Benzema. Real Madridi është gati për një revolucion të madh, këtë verë si kurrë më parë. /ORAinfo/

Komento: