Rusia kundërshton kufizimin e çmimit të naftës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Rusia kundërshton kufizimin e çmimit të naftës

23:49 | 03 Dhjetor 2022

Rusia kundërshton kufizimin e çmimit të naftës prej 60 dollarë për fuqi.

Rusia ka kundërshtuar çmimin tavan prej 60 dollarë për fuqi të vendosur nga Bashkimi Evropian.

Vendosja e çmimit është pjesë e përpjekjeve perëndimore për të riorganizuar tregun global të naftës për të parandaluar rritjen e çmimeve.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska nuk do ta pranojë këtë kufi, sipas agjencisë së lajmeve RIA.

Ai tha se Rusia do të kryejë një analizë të shpejtë të marrëveshjes dhe më pas do të përgjigjet.

Përfaqësuesi i përhershëm i Moskës në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, Mikhail Ulyanov, paralajmëroi se mbështetësit evropianë të kapakëve do të pendohen për vendimin e tyre.

“Nga ky vit, Evropa do të jetojë pa naftën ruse. Moska e ka bërë tashmë të qartë se nuk do të furnizojë me naftë ato vende që mbështesin kufijtë e çmimeve kundër tregut. Prisni, shumë shpejt BE-ja do të akuzojë Rusinë për përdorimin e naftës si armë”, shkroi Ulyanov në Twitter.

Komento: