“Serbia e zemëruar, por Ushtria e Kosovës do të votohet lehtësisht”

23:49 | 12 Dhjetor 2018

Ushtria e Kosovës, pritet që të votohet në ditën e premtë, pra me 14 dhjetor.

Lëvizjet nga Kosova për të ndërtuar një ushtri kanë zemëruar Serbinë, e cila po pretendon në idenë e ndërhyrjes ushtarake.

Në votimin e caktuar për të premten, parlamenti 120 ulësesh i Kosovës, pritet të miratojë me lehtësi projekt-ligjin e paraqitur nga qeveria për të kthyer FSK-në në ushtri të zgjeruar.

Beogradi nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Zyrtarët në Prishtinë kanë mohuar pretendimet nga Serbia se qëllimi kryesor i ushtrisë së propozuar do të ishte pastrimi etnik i veriut të Kosovës nga serbët.

Zyrtarët kosovarë thanë se ushtria e re do të jetë në thelb një forcë sigurie që merret me reagimin ndaj krizave dhe operacionet e mbrojtjes civile – në thelb, ajo që aktualisht është FSK-ja, shkruan Euronews.

Ata thanë se detyrat kryesore të tij do të ishin operacionet e kërkimit dhe shpëtimit, asgjësimi i mjeteve shpërthyese, zjarrëfikja dhe deponimi i materialeve të rrezikshme.

Nënkoloneli, Sylejman Xakaj ishte një nga komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës me Serbinë. Ai tani është një komandant i batalionit në FSK, i ngarkuar me trajnimin e ushtarëve.

Duke folur për Associated Press, Cakaj tha se formimi i një ushtrie të re kosovare nuk ka qëllim të dëmtojë askënd, sidomos serbët në Kosovë, por më tepër t’i shërbejë të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe të bashkohet me misionet paqeruajtëse ndërkombëtare.

Cakaj tha se rreth 4 për qind e FSK-së përbëhet nga serbët, të cilët gjithashtu do të transferoheshin në Ushtrinë e re të Kosovës.

Ai tha: “Ne të gjithë shohim ndryshime gjeostrategjike në botë, në drejtim të krijimit të rendit botëror të ri. Besoj se është e nevojshme që pas konsolidimit të shtetësisë së saj, Kosova gjithashtu të ketë edhe Ushtrinë e saj… atë që ne kemi të drejtë për të qenë përfaqësues të popullit, për të qenë nën kontrollin e vendit tonë”.

Ushtria e re do të ketë një buxhet vjetor pre 98 milionë eurosh, me 5,000 trupa të armatosur me armë të lehta të këmbësorisë dhe 3,000 rezervistë.

Me një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga viti 1999 specifikon se Kosova është nën autoritetin e Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, të siguruar nga NATO. NATO dhe SHBA kanë ndihmuar në trajnimin e FSK-së aktuale.

SHBA mbështet formimin e ushtrisë së re, duke filluar me një ndryshim në kushtetutën e vendit, i cili aktualisht nuk bën referencë për ushtri.

Megjithatë, kjo do të kërkonte mbështetje nga ligjvënësit etnik serb, të cilët kundërshtojnë fuqimisht këtë veprim.

Tensionet e gjata u rritën pasi Kosova goditi një taksë 100 për qind mbi importet serbe muajin e kaluar – në hakmarrje të dukshme pasi lotimi serb pengoi Kosovën për t’u bashkuar me organizatën ndërkombëtare të policisë – INTERPOL, shkruan Euroneës, transmeton lajmi.net.

Zyrtarët serbë thonë se tarifat janë embargo virtuale e projektuar për të detyruar serbët etnikë të mbetur të Kosovës, konsumatorët kryesorë të mallrave të prekura nga taksa, të ikin jashtë vendit. BE, SHBA dhe Rusia i kanë kërkuar Kosovës të heqë tarifat.

Nebojsha Joviq, ish-komandant ushtarak serb tha: “Ajo që ata (Kosova) duhet të dinë nga historia jonë është se kurrë nuk ka pasur një ‘luftë të vogël’ në këto territore. Sa herë që kishte një konflikt në Serbi me Kosovën, ajo u shndërrua në një luftë me shkallë më të madhe dhe askush prej nesh nuk e dëshiron këtë”.

“Por nëse Serbia vendos të qëndroj mbrapa dhe të shikojë këtë të ndodhë, nuk do të qëndrojmë në mënyrë paqësore”, tha Joviq.

“Siç thamë në të kaluarën, kur ata më parë njoftuan formimin e ushtrisë së tyre, nuk është problem, formoni ushtrinë tuaj dhe ne do të mobilizojmë masivisht të gjithë veriun e Serbisë. Nga 23 deri në 63 vjeç do të merren në shërbim, jo për të sulmuar, por për të mbrojtur vetën”, vazhdoi Joviq, shkruan Euroneës.

Megjithëse Serbia mund të ketë rritur shakullisin e saj, nuk ka gjasa të ndërmarrë veprime ushtarake të cilt do të shkaktonin një konfrontim të drejtpërdrejtë me rreth 4,600 paqeruajtës të NATO-s, duke përfshirë trupat amerikane, të vendosur në Kosovë nga viti 1999. Gjithashtu, me siguri do të nxisnin sanksione perëndimore.

Igor Simiq, kreu i serbëve në Mitrovicën Veriore, tha: “Unë do të jem shumë i drejtpërdrejtë. Edhe nëse përdorin armë dhe vijnë këtu për të sulmuar popullin e paarmatosur serbë, ne do të qëndrojmë të zhveshur para tyre. Ne nuk po sulmojmë askënd, ne po mbrojmë të drejtë tonë për të qëndruar dhe jetuar këtu, në atdheun tonë të lashtë.”

Lufta e Kosovës e vitit 1998-99 la më shumë se 10,000 njerëz të vdekur. Goditja e përgjakshme e Serbisë ndaj Kosovës shkaktoi sulmet ajrore të NATO-s.

Kosova shpalli pavarësinë në 2008 dhe SHBA e shumica e Perëndimit e njohin atë, ndërsa Rusia dhe Kina jo, përfundon Euroneës shkrimin kushtuar formimit të Ushtrisë së Kosovës.

Komento: