SHBA-ja dhe BE-ja kërkojnë të shmanget dhuna në Tiranë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

SHBA-ja dhe BE-ja kërkojnë të shmanget dhuna në Tiranë

13:53 | 16 Shkurt 2019

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian kanë reaguar për protestën në Tiranë, duke bërë thirrje që të shmanget dhuna.

Ambasada Amerikane në Tiranë dhe ajo e Bashkimit Evropian kanë bërë apel për shmangie të dhunës në protestën e opozitës.

Deklarata e BE-së

“Ambasadat e Delegacionit të Bashkimit Evropian dhe Shteteve Anëtare në Tiranë u bëjnë thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje të menjëhershme. E drejta e qytetarëve për të shprehur veten përmes protestës paqësore është një vlerë thelbësore e një demokracie moderne evropiane”, thuhet në reagim.

Megjithatë, dëmtimi i pronës publike dhe përdorimi i dhunës nuk janë të pranueshme. Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të bëjnë çmos për të shmangur dhunën.”

Deklarata e SHBA-së

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave të sotme në Tiranë. Mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike dhe dhuna nuk janë të pranueshme. Nxisim të gjitha palët që të tregojnë vetëpërmbajtje më të mirë dhe të rivendosin qetësinë. Iu bëjmë thirrje të gjitha partive politike që t’i denoncojnë këto akte dhe të ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshme për t’u siguruar që situata të shndërrohet në paqësore dhe konstruktive”, thuhet në komunikatë.

Komento: