Shënon ngritje çmimi i naftës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Shënon ngritje çmimi i naftës

19:42 | 12 Gusht 2019

Ka shënuar përsëri ngritje çmimi i naftës.

Çmimet e naftës shënuan sot ngritje përkundër shqetësimeve për një ngadalësim të ekonomisë globale dhe luftës së vazhdueshme tregtare midis SHBA’së dhe Kinës që ka zvogëluar kërkesën për lëndë të para siç është “ari i zi”.

Nafta e papërpunuar e veriut u shtrenjtua për 22 centë në 58,75 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e lehtë amerikane (ËTI) u rrit me 60 centë në 55.10 dollarë për fuçi.

“Ajo që kemi vërejtur kohët e fundit është një perceptim i ndryshëm i rrezikut në zona të ndryshme gjeografike. Shpesh, reagimet e çmimeve kur tregtohen në Azi ose Londër pasojnë nga reagimet kur bëjnë tregti në SHBA “, tha Emily Ashford nga Standard Charter.

Tremujori i tretë është zakonisht më i miri sa i përket kërkesës për naftë pasi drejtuesit e automjeteve largohen nga biznesi gjatë pushimeve verore, por një mosmarrëveshje tregtare midis SHBA-së dhe Kinës ka dobësuar kërkesën dhe ka bërë presion mbi çmimet e naftës.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!