Shi apo diell? Ja si do të jetë moti për dy ditët e ardhshme – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Shi apo diell? Ja si do të jetë moti për dy ditët e ardhshme

19:53 | 12 Shtator 2019

Moti për dy ditët në vazhdim.

Ditën e premte dhe në fundjavë në Kosovë pritet të mbajë mot stabil, kryesisht i kthjellët dhe me diell, parashikon Prishtina Ëeather.

“Kjo, si rrjedhojë e depërtimit të fushave të presionit të lartë nga Anticikloni i Azoreve mbi Europën qëndrore, e që në fundjavë do të shtrihen edhe mbi rajonin tonë”, njofton ky shërbim i meteorologjisë.

Sipas PË, në fillim të javës së ardhshme rryma të nxehta ajrore nga Mesdheu do të depërtojnë mbi rajon, që pritet të rrisin temperaturat maksimale edhe deri në 30C.

Mirëpo, sipas parashikimeve të fundit, nga mesi i javës, mbi rajon do të depërtojnë masa të ftohta ajrore nga verilindja e kontinentit europian, që do të zbresin temperaturat ndjeshëm nën vlera mesatare.

Parashikimi për datat 13-14 shtator:

13.09.2019 – Kryesisht kthjellët dhe me diell. Erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 4-9m/s. Indeksi UV: 6.

14.09.2019 – Mot i mirë, i kthjellët dhe me diell. Erë e lehtë nga verilindja 3-6m/s. Indeksi UV: 7.

Komento: