Shkupiania që po bën krenar gjithë shqiptarët – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Shkupiania që po bën krenar gjithë shqiptarët

22:05 | 28 Janar 2019

Juristja shqiptare, Vigjilenca Abazi është një ndër shqiptaret e shumta që shquhet për suksesin e saj nëpër bota. Dijet akademike të 27 vjecares nga Shkupi e kanë bërë atë këshilltare në Këshillin më të rëndësishëm në Evropë.

Ajo është antare e “Emile Noel në Fakultetin Juridik në Neë York dhe asistente ne Univerzitetitn e Mastrihit. Ka doktoruar në Univerzitetin e Amsterdamit dhe ka qenë një bursiste e Fulbright në Kolegjin e Ligjit të Kolumbias.
Abazi ka qenë edhe këshilltare e Këshillit Evropian. Ka qenë pjesë e ekipit të autorëve që kanë shkruar direktivën për mbrojtjen e informatorëve të Bashkimit Europian, transmeton Gazeta Metro.

Ajo aktualisht është antare udhëheqëse e bordit të shumë revistave shkencore akademike, ka më shumë se njëzet botime shkencore duke përfshirë edhe librin të botuar nga dhe për Univerzitetin e Oxford’it,“Sekretet zyrtare dhe mbikqyrjën në BE” Ky libër do të jetë një referencë për të gjithë ata që do të arsimohen në universitetet më të mira të botës.

Abazi ka qenë e ftuar të ligjerojë në Universitetin e Oksfordit, Harvard Laë School, Universitetin e Kolumbias, NYU (Paris, Firence, Abu Dhabi). Ajo gjithashtu është ftuar të prezentojë kërkimet e saj në Parlamentin Europian dhe Parlamentin Holandez.
Vigjilenca është shprehë se në të ardhmen do të donte të transferonte përvojën e saj në Maqedoni dhe të investonte njohuritë e saj në vendin ku ajo lindi.

Komento: