Shpen Ahmeti tregon se si do të arrihet marrëveshja me Serbinë

13:28 | 12 Janar 2019

Bashkëkryesuesi i ekipit shtetëror për Dialogun, Shpend Ahmeti ka thënë se dialogu duhet të përfundojë me njohje, ndryshe s’ka marrëveshje.

Ahmeti, thotë se dialogu me Serbinë do të përfundojë me njohjen e Kosovës, ndryshe, s’ka marrëveshje.

Në “Intervistën e Javës” në Koha net, Ahmeti tha se në takimin e parë që u zhvillua në Bruksel nga Ekipi Shtetëror, me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherinin, nuk kanë hyrë në detaje të temave të caktuara, por, është folur përgjithësisht mbi procesin e dialogut. Ka pohuar se çështja e të pagjeturve është ndër të parat.

Ahmeti, javën e kaluar ka thënë se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kohë deri të premten (dje), që t’ia dorëzojë ekipit dokumentacionin mbi procesin që është zhvilluar deri tani rreth dialogut, por ai se ka bërë. Ahmeti tregoi se ia kanë kërkuar zyrtarisht, dhe se Thaçi është zotuar se do të ketë bashkëpunim të plotë me delegacionin, megjithatë një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

“Është çështje e përgjegjësisë institucionale dhe shtetërore. Si delegacion shtetëror, ne kemi bërë punën tonë”, thotë Ahmeti.

Se Serbia ka vënë kusht heqjen e taksës për ta vazhduar dialogun, Ahmeti thotë se nuk janë përmbushur kushtet për heqjen apo suspendimin e përkohshëm të taksës.

Kryetari i PSD-së, gjithashtu thotë se nuk arrin ta kuptojë arsyen pse Vetëvendosja e LDK-ja nuk po inkuadrohen në dialog.

Flet për përplasjet PSD-VV. Thotë se kjo e fundit, po mbyll çdo mundësi bashkëpunimi me partinë e tij.

“Por, asgjë e jashtëzakonshme, posaçërisht me Albinin. Dikur thoshte se Isa Mustafa është tradhtari më i madh, ndërsa tash që po i duhet për pushtet, po thotë se Isa Mustafa është më i miri”, tha ai.

Ahmeti ka folur edhe për mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje parlamentare. Kur të vijnë zgjedhjet, thotë ai, PSD-ja do të përcaktojë veprimet e saj në raport me atë cikël zgjedhor, por, ka përjashtuar mundësitë për të bërë koalicion me PDK-në.

“Parimet e bashkëpunimit do të jenë politikat tona dhe programi jonë. Përjashtojmë ndonjë koalicion me PDK, sepse besojmë se PDK duhet të kalojë së paku një mandat në opozitë. Por, nuk jemi të interesuar që të vjen në pushtet një PDK e re, që siç duket është edhe synimi i disa subjekteve të tjera politike”, tha Ahmeti.

Komento: