Shqipëria vazhdon me rekordin e keq, katër të vdekur dhe 302 raste të reja me koronavirus – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Shqipëria vazhdon me rekordin e keq, katër të vdekur dhe 302 raste të reja me koronavirus

17:12 | 24 Tetor 2020

Shqipëri: Katër të vdekur dhe 302 raste të reja me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë kryer 1,329 testime ku 302 persona kanë rezultuar pozitivë pë virusin SARS-COV2.

Po ashtu gjatë 24 orëve kanë humbur betejën me COVID-19 katër pacientë.

Janë shëruar 82 qytetarë, duke e çuar në 10548 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 264 pacientë, 11 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 77 vjeçar dhe një 80 vjeçare nga Tirana, një 80 vjeçar nga Fier, një 82 vjeçar nga Durrësi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë masat antiCOVID me qëllim parandalimin e infeksionit. Vendoseni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën, vetëm kështu mund të parandalohet përhapja e infeksionit SARS COV2.

Komento: