Skandali me fotografinë, Konjofca kërkon dorëheqjen e Flora Brovinës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Skandali me fotografinë, Konjofca kërkon dorëheqjen e Flora Brovinës

11:20 | 20 Maj 2019

Pas skandalit me fotografinë e publikuar në Kuvend, është kërkuar dorëheqja e deputetes së PDK-së, Flora Brovinës.

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka kërkuar llogari për fotografitë e publikuara nga deputetja e PDK-së, Flora Brovina.

Fotografitë shokuese u ofruan si dëshmi për dhunimin e një gruaje kosovare nga ushtarët serbë. Por, fotografia nuk doli të jetë një ngjarje e ndodhur në Kosovë.

“Nuk ka shpjegim tjetër të qëndrueshëm pse krimet e Serbisë nuk janë trajtuar që 20 vite as nga UNMIK-u dhe EULEX-i përveç dështimit nga pushteti. Krimet e Serbisë janë përmendur vetëm pak javë para daljes së akuzave nga Gjykata Speciale”, deklaroi Konjufca.

“Që 16 vite në Kosovë nuk ka ndodhur të dëmtohet një kauzë kaq e rëndësishme, sikur me seancën e 16 majit. Po t’ia japnim një laps Serbisë duke kërkuar prej tyre ta dëmtojnë në mënyrën më të keqe Kosovën, do ta bënte ashtu siç ndodhi më 16 maj. Unë po e kursej Flora Brovinën, sepse ai që duhet ta japë dorëheqje është vet kryetari i Parlamentit”, shtoi Konjufca.

Komento: