Stoltenberg: SHBA nuk do të largohet nga NATO – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Stoltenberg: SHBA nuk do të largohet nga NATO

18:53 | 06 Gusht 2019

NATO është e sigurtë se SHBA do të vazhdojë të jetë pjesë e kësaj aleance.

Këtë deklaratë e ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Stoltenberg, i cili qëndron në një vizitë në Zelandën e Re, në deklaratën për gazetarët tha se beson se SHBA-të do të vazhdojnë të qëndrojnë në aleancën e NATO-s, duke treguar se nuk kanë bërë ndonjë përgatitje në lidhje me këtë për arsye se nuk shohin një mundësi të tillë.

Ai tha se qëndrimin e SHBA-ve në NATO e mbështesin të dyja palët dhe se SHBA-të këtë e kanë dëshmuar duke rritur praninë ushtarake në Evropë.

Stoltenberg thekson se thirrja e presidentit amerikan Donald Trump ndaj vendeve tjera anëtare që të japin më shumë kontribute ndaj aleancës do të realizohet.

Gazeta “Neë York Times”, ka shkruar se Trump në vitin 2018 shumë herë ka diskutuar mbi çështjen e largimit nga NATO-ja me këshilltarët e tij të lartë.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!