Stuhi e madhe shiu, qytetarët apelohen për kujdes – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Stuhi e madhe shiu, qytetarët apelohen për kujdes

16:43 | 12 Maj 2019

Një stuhi e madhe shiu pritet që ta kaploi Shkupin.

Stuhia “Andrea” pritet të kaplojë rajonin në ditët në vijim dhe të sjell reshje të mëdha me sasi prej 50 deri 80 milimetra në metër katror.

Në qytetin e Shkupit mbajti mbledhje qendra për kriza e kryesuar nga Dushko Veskovski, drejtori i NP “Ujësjellësi dhe kanalizimi”.

Në takim, siç deklaruan nga Qyteti i Shkupit, janë bërë koordinime të aktiviteteve dhe janë ndarë obligimet mes ndërmarrjeve publike, brigadës së zjarrfikësve, shërbimeve inspektuese dhe komunat tjera dhe institucionet shtetërore. Para fillimit të stuhisë, ekipet e “Ujësjellësi dhe kanalizimi” janë duke i kontrolluar puset dhe kanalet për kullim në pikat kritike të qytetit, derisa ekipet e NP “Rrugë dhe rrugica” kanalet kryesore të kullimit në Shkup.

Nga Qyteti Shkup apelojnë të fiken pompat e gropat ndërtimore, kurse qytetarët t’i paraqesin problemet në telefonin 193 dhe të mos parkojnë nën aleja të drunjve dhe afër kanaleve për derdhjen e ujërave.

Në mënyrë plotësuese, në rast të rrufeve të mos qëndrohet në vende të hapura dhe nën drunj të vetëm.

Në pajtim me informatën nga DPHM për mundësinë e një sërë reshjesh shumë të mëdha prej mbi 50 litra për metër katror, kurse në pjesët e skajshme perëndimore dhe juglindore edhe mbi 70 litra.

Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim (DMSH) ka mbajtur takim pune të çrregullt dhe e aktivizoi Trupin operativ për ballafaqim, me ç’rast me vigjilencë e ndjek gjendjen me mobilitet të zmadhuar dhe gatishmëri të ekipeve të vazhdueshme të forcave për mbrojtje dhe shpëtim.

Sipas DMSH, nëse ka reshjet bien për periudhë të shkurtë në sipërfaqe të vogla të pjerrëta, është e mundur paraqitje e derdhjeve lokale.

-Apelojmë për lëvizje me kujdes afër rrjedhave të ujit dhe kanaleve të thata, në pjesët e skajshme perëndimore, jugperëndim dhe veriperëndim, ku ekziston mundësi për derdhje lokale dhe paraqitje e mundshme e rrëshqitjeve të dheut dhe erozionit, veçanërisht në aksin rrugor Mavrovë-Dibër-Strugë. Krahas këtyre rajoneve, vëmendje të veçantë mundësi të shfaqen derdhje lokale duhet t’iu kushtohet grykave rreth malit Kozhuv dhe zonës Gjevgjeli-Vallandovë, thotë Drejtoria.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!