Sulmet kibernetike, nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, flet MPJ-ja

20:41 | 07 Dhjetor 2018

Pak më parë u raportuar për sulme kibernetike nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Ministria e Punëve të Jashtme ka konfirmuar sulmet kibernetike që kanë pësuar në sistemin e tyre dje.

“Hetimet fillestare tregojnë se burimet e sulmeve vijnë kryesisht nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

Këtë e ka konfirmuar në ‘Tëitter’ vet Ministria e Punëve të Jashtme.

Ata gjithashtu kanë thënë se autoritetet përkatëse janë përgjigjur dhe po punojnë për të mbajtur sistemin e komunikimit të sigurtë.

“Dje sistemi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës ka përjetuar një sulm kibernetik.

Autoritetet përkatëse janë përgjigjur dhe po punojnë për të mbajtur sistemin e komunikimit të sigurtë dhe në funksion.

Hetimet fillestare tregojnë se burimet e sulmeve kryesisht vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina .

Komento: