Supercoppa, vjen lajmi i papritur

11:27 | 16 Janar 2019

Supercoppa italiane është në Jeddah këtë mbrëmje, e kjo është hera e 10 në 31 edicionet që kjo lojë italiane luhet jashtë gadishullit.

Juventusi dhe Milani përballen në stadiumin e qytetit sportiv të Mbretit Abdullah përcjell ORAinfo.

Zgjedhja e vendit ka shkaktuar kundërthënie, por ky takim tradicional midis fituesve të Scudetto dhe fituesit të Kupës së Italisë shpesh ka kaluar nëpër kufirin dhe madje edhe kontinentin.

Që nga fillimi i tij në 1989, Supercoppa është luajtur jashtë vendit 10 herë, duke përfshirë edhe debutimin e sotëm në Arabinë Saudite.

Shtetet e Bashkuara u pritën në vitin 1993 në Uashington dhe 2003 në stadiumin Giants në New Jersey.

Libia ishte një zgjedhje e pazakontë në vitin 2002 me Tripolin dhe një katran që ishte më shumë rërë se bari.

Kina u bë një mikpritës i rregullt me Pekinin në vitin 2009, 2011, 2012 dhe Shangai në 2015.

Katari ka qenë favoriti më i fundit, i luajtur në stadiumin Jassim Bin Hamad në Doha në vitin 2014 dhe 2016./ORAinfo/

Komento: