Tërmet i fuqishëm në këtë shtet – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Tërmet i fuqishëm në këtë shtet

14:59 | 26 Janar 2019

Një tërmet i fuqishmë ka ndodhur në Indonezi.

Indonezia është goditur nga një tërmet me magnitudë 6.6 ballë sipas Rihterit, transmeton Anadolu Agency (AA).
Agjencia për Meteorologji, Ambient dhe Gjeofizikë e Indonezisë (BMKG) raportoi se tërmeti është regjistruar në provincën Maluku.

Më saktësisht, epiqendra e tërmetit është regjistruar të jetë 112 kilometra nga ishulli Aru, në një thellësi prej 10 kilometrash.

Autoritetet nuk kanë raportuar për viktima dhe deri më tani nuk është dhënë alarm për një cunami të mundshëm.

Zona në perëndim të Sumras në Indonezi, të martën u trondit nga ty tërmete me nagnitudë prej 6.2 dhe 6.7 ballë sipas Rihterit.

Indonezia bën pjesë në të ashtuquajturën “Unaza e Zjarrtë e Paqësorit”, ku tërmetet dhe shpërthimet vullkanike janë të shpeshta.

Komento: