Tërmeti në Korçë, banorët kërkojnë ndihmë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Tërmeti në Korçë, banorët kërkojnë ndihmë

17:23 | 02 Nëntor 2019

Shqipëria është tronditur kohëve të fundit nga tërmetet.

Tërmeti i 1 nëntorit në Korçë thelloi edhe më tepër dëmet në banesat e fshatrat e prekura nga tërmeti i 5 muajve më parë. Në fshatin Vidohovë i cili ndodhet shumë afër epiqendrës së tërmetit dhjetëra shtëpi janë dëmtuar rëndë, duke lënë në qiell të hapur banorët midis të cilëve fëmijë dhe të sëmurë.

Sipas Prefektit Dhori Spirollari nga tërmeti paraprakisht janë thelluar dëmet në 6 banesa në Qafzezë dhe 4 në Vidohovë. Prefekti tha se janë ngritur grupet me inxhinierë për të evidentuar dëmet e tërmetit të 1 nëntorit.

Tërmeti me magnitudë 5.2 të shkallës Rihter goditi Korçës mëngjesin e djeshëm me epiqendër fshatin Miras. Tërmeti i pasuar nga disa pasgoditje të tjera, duke shkaktuar frikë dhe panik te banorët.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!