U bënë 1 muaj që humbi jetën, dalin fakte shokuese për Salan

22:25 | 24 Shkurt 2019

Të gjithë u tronditën me vdekjen e futbollistit Emiliano.

Kur po bëhen gati më shumë se një muaj që nga vdekja e ish-futbollistit argjentinas Emiliano Sala, hetimet kanë nxjerrë rezultatet e para të shkaktimit të aksidentit të avionit 2019 Piper PA-46 Malibu, me të cilin fluturonte 28-vjeçari.

Sipas informacioneve, gabimet në drejtimin e avionit nga piloti Dave Ibbotson rezultuan fatale në vdekjen e lojtarit që po udhëtonte drekt Anglisë për t’u zyrtarizuar si lojtari më i ri i Cardiffit.

Piloti ka gabuar në regjistrimin e numrit të avionit dhe e dyta më skandaloze, përdori modalitetin e fluturimit vizual (VFR) në vend të fluturimit me pajisje (IFR). Por dyshimet nuk bien edhe për një vrasje të Salasë.

Deri më sot, ende nuk është gjetur as piloti Ibbotson.

Komento: