Veshuni trash, ja temperaturat për sot – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Veshuni trash, ja temperaturat për sot

08:00 | 03 Janar 2019

Me temperature të ulëta dhe me reshje bore do të përshkruhet dita e sotshme.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot i vranët dhe vende–vende me reshje bore, ndërsa minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -6 deri -4 gradë Celsius.

“Do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende–vende me fjolla të dobëta bore. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -6 deri -4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri -1 gradë Celsius. Kjo gjendje synoptike është pasojë e prezencës së masave ajrore me origjinë nga veriu i kontinentit të cilat do ta mbajnë këtë gjendje termike me vlera negative gjatë gjithë ditës. Shtypja atmosferike ka shënuar rënje të lehta. Do të fryjë erë nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-13 m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Komento: