Vuçiq: E vërteta është ndryshe, ROSU nuk mund të hyjë në veri të Kosovës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Vuçiq: E vërteta është ndryshe, ROSU nuk mund të hyjë në veri të Kosovës

23:07 | 25 Dhjetor 2018

Aleksandar Vuçiq,ka bërë të ditur se ROSU nuk mund të kalojnë dhe të hyjnë në veri të Kosovës.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se përveç FSK-së, as njësia speciale e Policisë së Kosovës, ROSU, nuk mund të hyjë në veri të Kosovës.

“Mund të interpretohet në forma të ndryshme, por e vërteta është se edhe ROSU-s i duhen dy kushte për të hyrë në veri – e para pëlqimi nga KFOR-i dhe e dyta pajtimi nga komuniteti serb”, ka thënë Vuçiqi.

Në këtë mënyrë ai i është përgjigjur Komandantit të KFOR-it, i cili ka thënë se Policia e Kosovës nuk ka nevojë për leje nga KFOR-i për të operuar në veri.

Komento: