Vuçiq: Kosovën s’ia japim askujt – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Vuçiq: Kosovën s’ia japim askujt

18:30 | 17 Shtator 2022

Serbia vazhdon të mos heqë dorë nga Kosova.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka dërguar një mesazh për Kosovën gjatë ceremonisë promovuese së oficerëve serbë.

Në fjalimin e tij, ai tha se Kosovën “s’ia jep askujt” dhe asnjë “pëllëmbë të territorit serb”.

“Dhe në fund, ata që kërcënojnë Serbinë dhe popullin tonë sot nuk e kanë kuptuar kurrë se sa të fortë jemi ne, vendosmërinë tonë dhe vendosmërinë tonë për të mbrojtur atë që është e jona. Ne e duam vetëm që të jetë e jona dhe për këtë arsye s’ia japim askujt Kosovën, as ndonjë pjese tjetër, asnjë pëllëmbë të tokës tonë, të atdheut tonë”, tha Vuçiq, shkruan RTS, transmeton Express.

Vuçiq foli edhe për blerjen e armëve dhe pajisjeve ushtarake, duke shtuar se këtë e arrijnë me përparim ekonomik.
Mbi këtë temë sot ka folur edhe kryeministri Albin Kurti për një gazetë kroate. Ai tha se e sheh me shqetësim që Serbia aktualisht po armatos fuqishëm ushtrinë e saj me pajisje që i merr nga Rusia dhe Kina.

Për këtë, Kurti tha se beson se do të ishte e papërgjegjshme të thuash se nuk do të ketë kurrë konflikt dhe se nuk e përjashton mundësinë e luftës.

ndonjë pjese tjetër, as një pëllëmbë të tokës tonë, të atdheut tonë, rroftë oficerët më të rinj të ushtrisë sonë, rroftë Serbia”, ka përfunduar Vuçiq.

Komento: