Ylli që po e kërkon gjithë Evropa, lë mbrapa Cutronen dhe fiton çmimin e madh

09:19 | 17 Dhjetor 2018

Mbrojtësi i Ajaxit, Matthijs de Ligt, ka fituar çmimin “Golden Boy” të vitit 2018 si lojtari më premtues i U-21 në Europë përcjell ORAinfo.

19-vjeçari tashmë është kapiten i skuadrës së Ajax dhe ka bërë 13 paraqitje për kombëtaren e Holandës.

Tuttosport jep çmimin çdo vit me vota që vijnë nga një panel ndërkombëtar.

Sezoni i kaluar, Kylian Mbappé mori trofeun dhe vazhdoi të luante një rol kyç në Francë duke fituar Kupën e Botës 2018.

Pesë finalistët këtë vit ishin Justin Kluivert, Liverpooli, Trent Alexander-Arnold, sulmuesi i Real Madrid Vinicius Junior dhe sulmuesi i Milanit, Patrick Cutrone.

De Ligt doli përmes akademisë Ajax dhe ka qenë i lidhur me çdo klub të lartë në Evropë, duke përfshirë Juventusin, Barcelonën, Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain.

Ai tashmë është vlerësuar me shumë se 60 milion euro dhe do të marrë Titullin e Djali të Artë në Torino sot./ORAinfo/

Komento: