Zbulohet plani i Milanit dhe Interit për Milinkovic-Savic

17:00 | 07 Mars 2019

Mesfushori serb Sergej Milinkoviç-Savic ishte një nga lojtarët më të folur në tregun e verës vitin e kaluar; me Manchester Unitedin, Arsenalin, Juventusin, Barcelonën, Real Madridin dhe PSG-në.

Raportet nga mediat italiane në fund të verës kishin raportuar se Milinkoviç-Saviç kishte patur të gjitha, por nënshkroi për Milan, megjithatë ky misteriozisht nuk arriti të realizohej, përcjell ORAinfo.

Raportet në muajin e kaluar kanë sugjeruar se për shkak të një rënieje në shfaqjet ee lojtarit, Milan dhe Interi tani janë favoritët për nënshkrimin e tij, të dy ekipet që përballen me pak konkurrencë nga elita e Evropës dhe në vend të kësaj udhëheqin paketën e tyre vet.

Të dy klubet janë të etur të nënshkruajnë me serbin, por është e mundshme që Claudio Lotito, presidenti i Lazios, mund të marrë më shumë rrugë nga Milan; të cilët kanë një zakon të tejkaluar dhe mungojnë lidhjet që CEO i Interit Beppe Marotta ka me menaxhimin e sipërm të Lazio.

Ekziston një faktor i cili pothuajse do të përcaktojë me siguri se ku do të luajë Milinkoviç-Savic në sezonin e ardhshëm, dhe kjo është perspektiva e futbollit të Ligës së Kampionëve.

Me daljen e turpshme të Milanit nga Europa League në duart e Anglisë Olympiakos, Rossonerët mund të kualifikohen vetëm përmes katër të lartëve në ligë, ndërsa Lazio ka një rrugë të ngjashme me UCL të sezonit të ardhshëm.

Interi, nga ana tjetër, mbetet në Ligën e Evropës dhe për këtë arsye ka dy rrugë kualifikimi.

Nëse Lazio kualifikohet për Ligën e Kampionëve, Milinkoviç-Savic ka të ngjarë të mbetet me Lazion; me lojtarin më pak të interesuar të largohet nga klubi dhe prandaj Lotito dhe Igli Tare janë në gjendje të vënë një çmim shumë më të lartë për çdo shitje potenciale të Serbisë.

Nëse trjaneri Inzaghit përsëri humbet UCL, atëherë do të jetë me të vërtetë një derbi i Milanit për nënshkrimin me Milinkovic- Savic. /ORAinfo/

Komento: