Zëvendëspresidenti i PE’së jep një lajm befasues Kosovës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Zëvendëspresidenti i PE’së jep një lajm befasues Kosovës

21:36 | 04 Janar 2019

Kosova vitin që lamë pas dështoi të fitojë liberalizimin e vizave.

E Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, tha se Kosova duhet vazhdojë lobimin për liberalizim të vizave.

‘Çdo kryetar shteti në BE përfaqëson popullin e vet. Kosova i ka plotësuar kriteret për viza”, tha zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, sonte në një intervistë në RTK.

Sipas tij Rumania e cila tani është duke udhëhequr presidencën gjashtë mujore të BE-së nuk ka personale asgjë me Kosovën, edhe pse ajo nuk e njeh Kosovën.

“Nuk do të pranohet asnjë vend në BE me probleme, kemi pas lëshime mëparë në këtë drejtim. Është faktike se Kosova nuk është njohur nga pesë vende të BE-së dhe kjo është pak problem”, tha ai.

Komento: