Zyra e kancelares Merkel tregon kur vendoset për negociatat e Shqipërisë në BE – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Zyra e kancelares Merkel tregon kur vendoset për negociatat e Shqipërisë në BE

17:53 | 13 Shtator 2019

Mbi takimin e kryeministrit Edi Rama me kancelaren Angela Merkel, ka reaguar zyra e kësaj të fundit, në deklaratën e së cilës thuhet se bisedimet e tyre u përqëndruan në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në çështjet e politikës evropiane dhe çështjet rajonale.

“55-vjeçari Rama është kryeministër i Shqipërisë që nga 10 shtatori 2013 dhe u prit nga kancelarja gjermane, Angela Merkel me nderime ushtarake”, shkruhet ndër të tjera.

Më pas njoftohet se në fund të shtatorit, Bundestag-u do të vendosë nëse kancelarja Angela Merkel mund të bjerë dakord për pranimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë në samitin e BE-së në mesin e tetorit.

“Gjermania mbështeti pranimin e Shqipërisë në NATO në 2009-n, dhe mbështet pranimin e shtetit të Ballkanit në Bashkimin Evropian. Gjatë Konferencës së Ballkanit Perëndimor në Posen, më 5 korrik 2019, kancelarja pranoi se pavarësisht vazhdimit të vështirësive politike, kishte përparim të rëndësishëm në të gjithë rajonin.

Shqipëria ka qenë vendi i bashkëpunimit të bashkëpunimit gjerman për zhvillimin për shumë vite. Gjermania ka një interes të fortë për të kontribuar në kushte të qëndrueshme, demokratike dhe kushtetuese në Shqipëri duke mbështetur procesin e transformimit.

Më parë, Rama ishte në prill 2018 mysafir në Kancelarinë Federale për të diskutuar me kancelaren Merkel, ndër të tjera, gjendjen e afrimit të BE në Shqipëri. Gjithashtu gjatë një takimi të Ballkanit Perëndimor në Prill 2019 në Kancelarinë Federale u zhvillua një diskutim dypalësh midis dy krerëve të qeverive”, përfundon Kancelaria Federale. /TCH/

Komento: