A e keni ditur se kafeja mund t’i shërojë këto sëmundje – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

A e keni ditur se kafeja mund t’i shërojë këto sëmundje

17:30 | 11 Dhjetor 2018

Një studimi i ri tregon se kafeja mund t’i shërojë disa sëmundje.

Kafeja mund të luftojë edhe sëmundjen e Parkinsonit së bashku me demencën, sugjeron hulumtimi.
Dy komponimet, duke përfshirë edhe kafeinën, së bashku parandalojnë akumulimin e një proteine toksike në trurin e minjve, transmeton lajmi net.

Kjo proteinë, e njohur si alfa-sinuklein, është e lidhur me Parkinsonin dhe me demencën me trupa të mëdhenj (DLB).

Testimet mbi brejtësit gjenetikisht në rrezik të të dy sëmundjeve treguan se kombinimi i kafeinës dhe kompleksit EHT parandalonte alfa-sinukleinë nga ndërtimi pas vetëm gjashtë muajsh.

Shkencëtarët tani shpresojnë se kafeina dhe EHT mund të kombinohen në një ilaç për të ndihmuar në trajtimin e Parkinsonit dhe demencinë tek njerëzit, të cilat janë të pashërueshme.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!