Barcelona jep lajmin e shumëpritur për yllin e skuadrës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Barcelona jep lajmin e shumëpritur për yllin e skuadrës

23:47 | 02 Shtator 2019

Barcelona ka dhënë një lajm të mirë për tifozët.

Ivan Rakitic ishte thënë se do të largohet nga Barcelona këtë verë, por skuadra katalunase ka vendosur që mos ta shes mesfushorin kroat.

Disa klube e kanë treguar interes për Rakitic, derisa Barcelona dëshironte ta përfshinte në ofertën e tyre për Neymar. Tani, 31 vjeçari mund të fokusohet në futboll dhe do të kërkon që ta rimerr në vendin në formacionin e Ernesto Valverdes.

Vendimi i Rakitic për të mos marrë pjesë në ndeshjet e Kroacisë kundër Sllovakisë dhe Azerbajxhanit që ka bërë të ngritet alarmi në kampin e Kroacisë me trajnerin Zlatko Dalic që ka shpjeguar arsyet e mesfushorit për këtë gjë.

“Kam folu me të”, ka thënë Dalic.

“Ai ende nuk e ka zgjedhur të ardhmen e tij me klubin dhe në këtë moment ai nuk është gati të luajë me Kombëtaren”.

Për Rakitic, është thënë se ai nuk dëshiron që të përfshihej në marrëveshjen për Neymar – në një mënyrë kaq publike s’paku ashtu-pasi që Barcelona i ka thënë që dëshiron që ai mos të largohet.

Është e veçantë se si ai ishte një lojtar kryesor sezonin e kaluar, kishte luajtur 54 ndeshje. Deri me tani, këtë sezon, ai ka qenë në bankë në të tria ndeshjes i cili kishte hyrë për pak minuta në ndeshjen e parë kundër Athletic Club.

Roli i tij qartë ka ndryshuar, s’paku deri në fund të afatit të transferëve dhe nuk është nëse ai ka luajtur dobët në ndeshjet parasezonale: ai në fakt ishte njëri prej performuesve më të mirë në Barcelonës. Pavarësisht kësaj, Rakitic ka qenë i vendosur se ai të qëndrojë.

Juventus i është ofruar atij në orët e fundit, por lojtari ka dashur vet të rri në Barcelonë. Ai ka kontratë deri në qershorin e 2021 dhe qëllimi i tij është të vazhdojë që të luajë në Camp Nou në këtë sezon.

Bracelona deri me tani është duke punuar vetëm në largimin e Rafinha Alcantara i cili pritet ti bashkohet Denis Suarezit në huazim të Celta Vigo.

Komento: